Nedelja, 28 april 2024

Dobro jutro Rio: še eno srebro Italiji, plavalni šov mladincev

11. avg. 2016 | 7:16

ŠE ENO SREBRO - Italijansko prevlado v ženskem sabljanju v floretu je z osvojeno zlato kolajno prekinila Rusinja Inna Deriglazova, ki je v finalu premagala Italijanko Eliso Di Francisca z 12:11. Italija je bila v tej disciplini od Sydneyja nepremagana. Srebrna v Londonu, Arianna Errigo pa je izpadla že v osmini finala. Italija ima tako skupno 3 zlate kolajne, 6 srebrnih in 2 bronasti. Vodijo ZDA z 11 zlatimi, 11 srebrnimi in 10 bronastimi.

ODLIČEN ZAČETEK SLOVENSKIH JADRALCEV - Slovenski jadralki Tina Mrak in Veronika Macarol sta olimpijske boje v razredu 470 začeli z drugim mestom v skupni razvrstitvi. Po protestu zaradi drugih tekmovalk sta pridobili eno mesto. V uvodnem plovu sta bili drugi, v drugem šesti. V vodstvu sta po prvem dnevu Japonki Yoshida Kondo in Miho Yoshioka (pet točk). Izolan Vasilij Žbogar prav tako nadaljuje dobre vožnje v olimpijskem regatnem polju v morju pred Riom. Po drugem dnevu olimpijskih iger v razredu finn je na drugem mestu. Jadralce v razredu finn v Riu čaka še šest plovov in nato še regata za kolajne.

BRAZILCI VENDARLE V ČETRTFINALU - Brazilci so se v zadnjem krogu predtekmovanja na moškem nogometnem turnirju na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru vendarle izognili izpadu in se po zmagi nad Dansko s 4:0 (2:0) uvrstili v četrtfinale. Izpadla pa je Mehika. Pari četrtfinala, tekme bodo v soboto zvečer in v nedeljo zjutraj po našem času, so Brazilija - Kolumbija, Južna Koreja - Honduras, Nigerija - Danska in Portugalska - Nemčija.

PO 48 LETIH SPET AVSTRALEC - Avstralski plavalec Kyle Chalmers, letnik 1998, je osvojil zlato na 100 metrov prosto. Srebro je dobil Belgijec Pieter Timmers (47,80), bron je pripadel Američanu Nathanu Adrianu (47,85), ki v tej disciplini ni ubranil zlata, osvojenega na igrah pred štirimi leti v Londonu. Osemnajstletni Chalmers je znova poskrbel za ponos svoje domovine Avstralije; po dolgih 48 letih je lastnik zlate olimpijske kolajne na 100 metrov prosto znova Avstralec.

PISAL ZGODOVINO - Za zgodovinski rezultat je poskrbel tudi 21-letni Kazahstanski plavalec Dimitrij Balandin, ki je priplaval prvo kolajno svoji državi. Bil je bil najboljši na 200 metrov prsno. Stopničke sta dopolnila še dva rosno mlada plavalca: srebrna kolajna je šla v roke Američana Josha Prenota (2:07,53, letnik 1993), bron pa je pripadel Rusu Antonu Čupkovu (2:07,70, letnik 1997). Španka Mireia Belmonte Garcia je bila prva na 200 metrov delfin (2:04,85) in se tako veselila svojega prvega zlata.

ZMAGA AMERIČANK - V finalu 4x200 m so bile najhitrejše Američanke za novo zlato kolajno, drugo mesto je pripadlo Avstralkam, bron Kanadčankam. V finalu so plavale še Kitajke (4.), Švedinje (5.), Madžarke (6.), Rusinje (7.) in Japonke (8.). Slovenke so bile 15., Italijanke pa 13.

TESNA ZMAGA ITALIJEMoški vaterpolo: skupina A: Avstralija - Japonska 8:6; Grčija - Madžarska 8:8; Brazilija - Srbija 6:5; lestvica: 1. Brazilija 6; 2. Grčija 4; 3. Avstralija 3; 4. Madžarska 3; 5. Srbija 2; 6. Japonska 0. Skupina B: Francija - ZDA 3:6; Črna gora - Italija 5:6; Španija - Hrvaška 9:4 Lestvica: 1. Italija 6; 2. Španija 4; 3. Hrvaška 4; 4. Črna gora 2; 5. ZDA 2; 6. Francija 0.

ZNANI ČETRTFINALISTI - Znani so vsi polfinalisti moškega olimpijskega turnirja v ragbiju sedem. Fidži se bo v polfinalu pomeril z Japonsko, Velika Britanija pa se bo za veliki finale udarila z Južnoafriško republiko.

NAMIZNI TENIS - Ženski namizni tenis tudi na poletnih olimpijskih igrah v Riu ostaja v kitajski prevladi. Kitajka Ding Ning je nova olimpijska prvakinja v v posamični konkurenci. S 4:3 je premagala rojakinjo Li Xiaoxia. Pred štirimi leti je bil finale za zlato kolajno enak, le magovalka je bila druga. Zlato kolajno je v Londonu osvojila Lijeva, ki je ugnala Dingovo. Ta se je v Riu tako maščevala za londonski poraz.

SVETOVNI REKORD - Kazahstanec Nijat Rahimov je osvojil zlato kolajno v dviganju uteži v kategoriji do 77 kilogramov. Drugo mesto je zasedel Kitajec Lyu Xiaojun, ki tako ni ubranil zlata, ki ga je osvojil pred štirimi leti v Londonu. Rahimov je s potegom dvignil 165 kg, v sunku pa 214 kg. V tej prvini, sunku, je postavil tudi nov svetovni rekord. Skupaj je torej dvignil 379 kg. Toliko je skupaj dvignil tudi Kitajec Lyu, a je Kazahstanec osvojil olimpijski naslov na podlagi dejstva, da je bil lažji od kitajskega šampiona. Tehtnica je namreč pokazala, da je bil lažji za natanko 640 gramov. Egipčan je dvignil 361 kilogramov.