Petek, 05 april 2024

Dobro jutro Rio: Boltov trojni trojček, Srbi v finalu z ZDA

20. avg. 2016 | 8:27

BOLT S TROJNIM TROJČKOM MED LEGENDE - Jamajški superzvezdnik Usain Bolt je osvojil trojni trojček po jamajškem štafetnem slavju v teku na 4 X 100 m. Pred tem je bil v Riu že zlat na 100 in 200 m, ta podvig s po tremi osvojenimi zlatimi medaljami pa mu je kot prvemu v zgodovini uspel tudi na OI leta 2012 v Londonu in leta 2008 v Pekingu. Poleg Bolta so za Jamajko tekli še Asafa Powell, Yohan Blake in Nickel Ashmeade (37,27), druga je bila presenetljivo Japonska (37,60), tretja pa štafeta ZDA (37,62), ki pa je bila po nastopu zaradi napake v predaji tako kot Trinidad in Tobago diskvalificirana in je bron osvojila Kanada (37,64). Devetindvajsetletni Bolt je osvojil 11 zlatih medalj na SP in devet na olimpijskih igrah. Prav zadnji dan OI, 21. avgusta, bo napolnil trideset let. Zatrdil je, da bo v Riu zadnjič tekmoval na OI. Tako sta med atleti v zgodovini OI sicer pred njim s po devetimi zlatimi medaljami Finec Paavo Nurmi, ki pa ima v statistiki še tri srebrna odličja, in Američan Carl Lewis z dodatnim srebrom. Peto mesto si deli Američanka Allyson Felix s petimi zlatimi in tremi srebrnimi medaljami.
PRVO ZLATO TADŽIKISTANA - Dilšod Nazarov iz Tadžikistana je novi olimpijski prvak v metu kladiva. Na atletskem stadionu v Riu je svetovni podprvak iz Pekinga 2015 slavil z 78,68 metra, poskrbel pa je za sploh prvo zlato olimpijsko medaljo Tadžikistana v zgodovini. Belorus Ivan Tihon je bil drugi s 77,79 metra, Poljak Wojciech Nowicki pa bronast s 77,73.
GRKINJI SKOK S PALICO - Evropska prvakinja Grkinja Ekaterini Stefanidi je zmagala v skoku s palico (4,85 m), srebro je osvojila Američanka Sandi Morris (4,85 m), bron pa presenetljivo novozelandska najstnica Eliza McCartney (4,80 m). Slovenska rekorderka Tina Šutej je bila 11. (4,50 m)
NEMKE PRVIČ - Nemška ženska nogometna reprezentanca je prvič v zgodovini osvojila zlato medaljo. V finalu so Nemke z 2:1 premagale Švedinje.
FINALE ITALIJA - BRAZILIJA - Znana sta oba udeleženca finala olimpijskega odbojkarskega turnirja za moške v Riu. Potem ko so v prvi polfinalni tekmi Italijani po petih nizih premagali ZDA s 3:2 (28, -26, -9, 22, 9), so imeli precej manj dela domačini Brazilci, ki so v nočnem polfinalu premagali Ruse gladko s 3:0 (21, 20, 17). V nedeljo bo odbojkarski finale ena zadnjih odločitev na igrah, Brazilija in Italija se bosta pomerili ob 18.15, ob 14.30 bo boj za bron med ZDA in Rusijo.
FINALE SRBIJA - ZDA - Košarkarji ZDA so v prvem polfinalu premagali Španijo z 82:76 (26:17, 45:39, 66:57), v finalu pa jih čaka Srbija, ki je v drugem obračunu nadigrala Avstralijo s 87:61 (16:5, 35:24, 66:38). Prvi favoriti OI pa bodo v nedeljskem finalu spet igrali s Srbijo, s katero so se pomerili že v 4. krogu predtekmovalne skupine A in jo z velikimi težavami ugnali zgolj s tremi točkami razlike, s 94:91. Srbi so avstralskim tekmecem v prvi četrtini dovolili le pet točk, 21 točk razlike je bilo ob polčasu, 28 pa pred začetkom zadnje četrtine, ko je bil zmagovalec praktično že odločen. Prvi strelec tekme je bil Miloš Teodosić z 22 točkami, za poražene Avstralce pa sta po 13 točk zbrala Brock Motum in Patty Mills.
ROKOMET - V finalu moškega olimpijskega turnirja v rokometu se bosta v Riu pomerili reprezentanci Francije in Danske. Francozi so v prvem polfinalu premagali Nemce tesno z 29:28 (16:13), Danska pa Poljsko po podaljšku z 29:28 (25:25, 16:15). Finale bo v nedeljo ob 19. uri, tekma za tretje mesto med Poljsko in Nemčijo pa ob 15.30.
DANES - Predzadnji dan poletnih olimpijskih iger v Rio de Janeiru bosta na sceno stopili dve slovenski športnici. Kolesarko Tanjo Žakelj čaka preizkušnja v olimpijskem krosu, Matejo Šimic pa v triatlonu. Poleg ženskih preizkušenj v kolesarskem olimpijskem krosu in triatlonu bo na sporedu še dodatnih 28 končnih odločitev. V kraljici športa atletiki bodo na sporedu finalne odločitve v skoku v višino, v tekih na 800 m in 4 x 400 m v ženski konkurenci ter v metu kopja in tekih na 1500 m, 5000 m in 4 x 400 m za moške. V skokih v vodo tekmovalce čaka tekma z 10-metrskega stolpa, kajakaše in kanuiste na mirnih vodah čakajo preizkušnje na 200 m K1, 1000 m C2 in 1000 m K4 ter na 500 m K4 za ženske, pred igralkami v golfu je odločilni četrti dan, v badmintonu so na sporedu končni moški dvoboji v posamični konkurenci, v ritmični gimnastiki pa posamični finali v mnogoboju. Ženske boksarke se bodo pomerile za kolajne v mušji, boksarji v peresni in srednji kategoriji, rokoborce v prostem slogu čakajo borbe v kategorijah do 85 in 125 kg, v taekwondoju ženski boji v kategoriji nad 67 kg in v moški nad 80 kg ter moški obračuni v modernem peteroboju. Na sporedu so še številne tekme za odličja v ekipnih športih: v moškem nogometu se bosta Nigerija in Honduras pomerila za bronasto, Brazilija in Nemčija za zlato kolajno, v osrednjem bazenu v Rio de Janeiru pa bosta padli odločitvi v moškem vaterpolu. Za bron se bosta udarila Italija in Črna gora, za zlato pa Srbija in Hrvaška. V ženski košarkarski konkurenci se bodo za bron pomerile Francozinje in Srbkinje, za zlato Američanke in Španke, v rokometu za tretje mesto Norvežanke in Nizozemke, za prvo mesto Francozinje in Rusinje, v odbojki za bronasto kolajno Američanke in Nizozemke, za zlato pa Srbkinje in Kitajke.