Iskanje

Imamo jo, primorska kolajna

16. avg. 2016 | 20:43
Dark Theme

To je tretja olimpijska kolajna 40-letnega Izolana, dve je osvojil v razredu laser; drugi je bil v Pekingu 2008, tretji pa v Atenah 2004. Olimpijski prvak je postal Britanec Giles Scott, bron je osvojil Američan Caleb Paine.
Žbogar je v današnji regati za medalje branil drugo mesto, brez katerega bi lahko ostal le ob veliki smoli, saj je imel pred zadnjim dejanjem 13 točk prednosti pred Hrvatom Ivanom Kljakovićem Gašpićem, ki pa je na koncu končal kot peti. Vodilni Britanec Scott je bil za tekmece nedosegljiv že pred regato za medalje. V regati za medalje, ki je štela dvojno, je bil najhitrejši Američan Caleb Paine, s tem si je zagotovil tudi bronasto kolajno. Žbogar je prišel v cilj kot šesti.
Žbogar je jadranje v Riu začel odlično. V uvodnih dveh plovih je namreč zasedel tretje in prvo mesto, skupaj pa zasedel vrh. Po drugem dnevu ga je na njem zamenjal Gilles Scott, Žbogar pa je padel na drugo mesto. V naslednjih dneh se je uspešno boril z vetrom in tekmeci, Scott se mu je sicer oddaljeval, vendar je Slovenec iz plova v plov trdneje držal drugo mesto oziroma srebrno medaljo. V zadnjem dejanju OI v Braziliji je prvič obrnil na osmem mestu, v drugo kot sedmi, nato pa je napredoval na šesto mesto, ki ga je zadržal do cilja.
Scott je na koncu končal pri 36 točkah, Žbogar pri 68, Paine pa 97. Slovenija je v Riu osvojila štiri kolajne. Zlata je bila judoistka Tina Trstenjak, srebrn kajakaš Peter Kauzer, bronasta pa še ena judoistka Ana Velenšek.