Sreda, 17 april 2024

Dobro jutro Rio: Bolt (tretjič) zmagal, svetovni rekord na 400 m, Italiji še tri kolajne

15. avg. 2016 | 7:53

BOLT V ZGODOVINI - Devetindvajsetletni superzvezdnik Usain Bolt je osvojil zlato v teku na 100 m s časom 9,81 sekunde in kot prvi v zgodovini 100 m trikrat zmagal na OI. V Riu bo skušal še na tretjih zaporednih olimpijskih igrah osvojiti tri zlate medalje v tekih na 100, 200 in 4 x 100 m. Srebro je osvojil Američan Justin Gatlin (9,89), ki je bil na začetku teka sicer v vodstvu, bron pa Kanadčan Andre De Grasse (9,91).

SVETOVNI REKORD - Glavni junak nedeljskega večera na atletskem stadionu pa je bil južnoafriški atlet Wayde van Niekerk, ki je osvojil zlato in obenem dosegel tudi svetovni rekord na 400 m s časom 43,03 sekunde. Aktualni svetovni prvak je za 15 stotink izboljšal prejšnji najboljši čas na stadionski krog, ki ga je dosegel Američan Michael Johnson v Sevilli leta 1999. Srebro je osvojil branilec naslova Kirani James iz Grenade (43,76), bron pa Američan Lashawn Merritt (43,85), olimpijski prvak na 400 m leta 2008 v Pekingu.

TRI KOLAJNE ZA ITALJO – V nedeljo je Italija v Riu osvojila še tri kolajne, zlato, srebro in bron. Italijanski strelec Niccolo Campriani se bo domov vrnil z dvema zlatima kolajnama. Potem ko je v ponedeljek zmagal v disciplini zračna pušča, je v nedeljo slavil še z malokalibrsko puško v trojnem položaju. Italija pa je s štirimi zlatimi kolajnami postala tudi najbolj uspešna država v strelstvu na tokratnih igrah.
Srebro so osvojili sabljači - Enrico Garozzo, Marco Fichera, Paolo Pizzo - v ekipnem finalu: s 45:31 so bili boljši Francozi. Madžari so v tekmi za bronasto odličje premagali Ukrajince z 39:37.
Tretjo kolajo pa je osvojila skakalka v vodo Italijanka Tania Cagnotto, ki je tako svojo kariero zaključila na najboljši način: v Riu je prišla še do svoje prve posamične olimpijske kolajne. V finalu 3-metrske deske je osvojila tretje mesto, tako je srebru iz sinhronih skokov dodala še bron. Prvi dve mesti sta romali na Kitajsko: Shi Tingmao je osvojila zlato, He Zi pa srebro. Za Tanio Cagnotto je bila to zadnja tekma kariere, na kateri je dosegla tudi svoj najboljši izkupiček točk (372,80).

ŽBOGAR V TOREK ZA KOLAJNO - Slovenski jadralec Vasilij Žbogar je po desetem plovu blizu novemu olimpijskemu odličju tudi v razredu finn. V skupni uvrstitvi je pred njim le Britanec Giles Scott, ki si je že zagotovil zlato kolajno, Žbogar pa je drugi, 13 točk pred Hrvatom Ivanom Kljakovićem Gašpićem. Najboljšega slovenskega jadralca do novega olimpijskega odličja loči le še torkova regata za kolajne, ki šteje dvojno. Slovenski jadralki Tina Mrak in Veronika Macarol sta v razredu 470 v skupni uvrstitvi na tretjem mestu.

JADRANJE 2 - Francozinja Charline Picon je na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru osvojila zlato odličje v jadranju na deski, razredu RS:X. Italijanka Flavia Tartaglini, ki je ves teden vodila na lestvici, je zadnji dan v rahlem vetru osvojila 8. mesto in zdrknila na 6. mesto. Med moškimi je slavil Nizozemec Dorian van Rijsselberghe, olimpjski prvak v Londonu.

ODBOJKA, ZADNJIČ DEL CORE – Italijanske odbojkarice so na zadnji tekmi predtekmovnja ugnala Portoriko s 3:0. Za Antonello Del Core je bila to zadnja tekma v dresu reprezentance. Četrtfinalni pari so Brazilija - Kitajska, Rusija - Srbija, Južna Koreja - Nizozemska in Japonska - ZDA.

TENIS, PO MARATONSKEM DVOBOJU ZLATO ŠKOTU
- Škot Andy Murray, drugi teniški igralec sveta, je v izjemnem finalu olimpijskega teniškega turnirja (dvoboj je trajal kar štiri ure in dve minuti) ugnal Argentinca Juana Martina del Potra s 7:5, 4:6, 6:2 in 7:5 ter ubranil naslov iz leta 2012 v Londonu. Murray je prvi igralec, ki je dvakrat zapored zmagal olimpijski turnir. Japonec Kei Nishikori pa je med posamezniki osvojil bron. V malem finalu je premagal Španca Rafaela Nadala s 6:2, 6:7 (1), 6:3. Japonska je doslej zadnje teniške medalje dobila leta 1920 v Antwerpnu.

GIMNASTIKA, BILES NABIRA ZLATE KOLAJNE - Ameriška telovadka Simone Biles, ki je že osvojila zlati kolajni na ekipni tekmi in v mnogoboju, je slavila tudi v preskoku. Na dvodišinski bradlji je zmagala ruska telovadka Alija Mustafina. Med moškimi je na parterju in konju z ročaji slavil Britanec Max Whitlock.

MARATON - Kenijka Jemima Jelagat Sumgong je osvojila zlato kolajno v maratonu. Zmagovalka letošnjega londonskega maratona je slavila s časom 2:24:04. Srebro je osvojila Bahrajnka Eunice Jepkirui Kirwa (2:24:13), bron pa svetovna prvakinja iz Pekinga, Etiopijka Mare Dibaba (2:24:30). Edina slovenska predstavnica Daneja Grandovec je odstopila še pred petim kilometrom. Italijanka Valeria Straneo je bila 13. (2:29:44), Catherine Bertone 25. (2:33:29), Anna Incerti pa je odstopila.

TROSKOK - Kolumbijka Caterine Ibarguen je na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru osvojila zlato v troskoku. Dvakratna zaporedna svetovna prvakinja in bronasta na OI v Londonu leta 2012 je edina preskočila 15 m (15,17 m).

GOLF - Z dramatičnim razpletom na zadnji zelenici se je v Riu de Janeiru končal turnir v golfu, ki je na olimpijskih igrah potekal po 112-letni odsotnosti. Zlato medaljo je osvojil Britanec Justin Rose

VATERPOLO, MOŠKI - Četrtfinalni pari so Madžarska - Črna gora, Brazilija - Hrvaška, Grčija - Italija in Srbija - Španija. V nedeljo je Italija izgubila drugo tekmo v predtekmovanju proti ZDA (10:7).

KOLESARSTVO NA STEZI - Britanec Jason Kenny je ubranil sprintersko zlato v kolesarstvu na stezi na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru. Srebro je osvojil njegov rojak in sostanovalec v sobi olimpijske vasi Callum Skinner, bron pa Rus Denis Dmitrijev.

HOKEJ NA TRAVI - Polfinalna para sta Belgija - Nizozemska in Argentina - Nemčija, slednja tudi brani prvo mesto iz Londona. Izpadli so aktualni svetovni prvaki Avstralci.

ROKOMET ŽENSKE - Četrtfinalni pari so Brazilija - Nizozemska, Norveška - Švedska, Španija - Francija in Angola - Rusija.

KOŠARKA ŽENSKE - Prve favoritinje iz ZDA bodo igrale z Japonsko, Francija s Kanado, Španija s Turčijo in Avstralija s Srbijo.

DANESV atletiki bodo danes podelili pet kompletov kolajn: ob 14.30 kladivo ženske; ob 15.40 3000 m zapreke ženske, ob 01.35 (16.8.) palica moški; 01.35 800 m moški, ob 03.25 400 m ženske. Pravico do nastopa na današnjem finalu 400 m si je izborila atletinja z italijanskim potnim listom Libania Grenot.
Ob 21.00 se bo začel finale v kolesarstvu na stezi (disciplina omnium). Italijan Elia Viviani je po treh preizkušnjah. Vodi Francoz Thomas Boudat, tretji je Mark Cavendish.
Plavanje - 14.00 daljinsko plavanje, 10 km ženske (SLO: Špela Perše, ITA: Rachele Bruni)
Vaterpolo ženske – 20.30 Italija – Kitajska
Odbojka, moški – 1.30 Italija – Kanada
Odbojka na mivki
– 4.00, četrtfinale – Daniele Lupo / Paolo Nicolai - Liamin/Barsuk (Rus)

Podelili bodo še kolajne v gimnastiki (gred, moški krogi in preskok), od 19. ure dalje. Ob 14.00 bo v kajak una mirnih vodah nastopila Primorka Špela Ponomarenko Janić.