Iskanje

Dobro jutro Rio: Paltrinieri zlat, Phelpsu še peto zlato, danes Bolt (3.25)

14. avg. 2016 | 7:50
Dark Theme

PALTRINIERI VENDARLE ZLAT, DETTI BRONAST – Zmagovalec najdaljše preizkušnje v bazenu, 1500 m, je svetovni prvaki Italijan Gregorio Paltrinieri (14:34,57). Srebrno kolajno je osvojil Američan Connor Jaeger (14:39,48), bronasto pa še drugi italijanski plavalec Gabriele Detti (14:40,86). Paltrinieri je bil na tem, da izboljša tudi svetovni rekord Kitajca Sun Yang, a je bil v zadnjih 50 metrih prekratek (svetovni rekord 14:31,02).

ITALIJANI PREMAGALI SVETOVNE PODPRVAKE – Italijanski odbojkarji so s 3:1 premagali svetovne podprvake Brazilce in s tem osvojili prvo mesto v skupini A. V četrtfinalu se bodo po vsej verjetnosti pomerili z Iranom. Ostali četrtfinalisti v skupini A še niso znani, v skupini B pa so si že krog pred koncem napredovanje izborili Argentina, Poljska, Rusija in Iran. Brazilci so dobili uvodni niz, vse drugo pa je bilo v znamenju "azzurrov". Največ točk sta prispevala Ivan Zajcev (16) in Osmany Juantorena (13), v domači ekipi pa Wallace de Souza in Ricardo Lucarelli (oba po 15 točk). Predtekmovanje, moški, 4. krog: skupina A: ZDA - Francija 3:1; Kanada - Mehika 3:0; Brazilija - Italija 1:3; lestvica 1. Italija 12; 2. 6; 3. Kanada 6; 4. Brazilija 6; 5. ZDA 6; 6. Mehika 0. Skupina B: Iran - Egipt 3:0; Argentina - Kuba 3:0; Poljska - Rusija 2:3; Lestvica: 1. Argentina 9; 2. Poljska 9; 3. Rusija 8; 4. Iran 7; 5. Egipt 3; 6. Kuba 0.

PHELPS V ZGODOVINO S SVOJO 23 ZLATO KOLAJNO
- Američani Ryan Murphy, Cody Miller, Michael Phelps in Nathan Adrian so v zadnji plavalni disciplini osvojili zlato na 4 x 100 m mešano. Američani so postavili nov olimpijski rekord (3:27,95), hkrati pa je Ryan Murphy postavil nov svetovni rekord na 100 m hrbtno: uvodno štafetno razdaljo je preplaval v času 51,85 in izboljšal več kot šest let star dosežek rojaka Aarona Peirsola (51,94). Drugouvrščeni Britanci so zaostali 1,29, tretjeuvrščeni Avstralci pa 1,98 sekunde. Ameriški plavalni superzvezdnik Phelps je tako na olimpijskih igrah zbral še peto zlato kolajno: skupno jih ima že 23 zlatih, tri srebrne in dve bronasti odličji.

ROKOMET, ZNANIH PET ČETRTFINALISTOV - Na moškem rokometnem turnirju so si pred zadnjim krogom nastop v četrtfinalu že izborili Francija, Hrvaška in Danska iz skupine A ter Slovenija in Nemčija iz skupine B. Za preostala tri mesta se bo odvijal ogorčen boj, kandidati pa so Katar, Argentina, Brazilija, Poljska in Egipt.

FARAH SPET ZLAT - Britanski atlet Mo Farah je ubranil zlato medaljo na 10.000 m, ki jo je osvojil pred štirimi leti v Londonu. S časom 27:05,17 je popadcu v zadnjih 100 m ugnal vse tekmece na čelu s Kenijcem Paulom Tanuijem (27:05,64), bron pa je osvojil Etiopijec Tamirat Tola (27:06,26).

JANEŽIČ IN NOV SLOVENSKI REKORD - Slovenski atlet Luka Janežič je na olimpijskem stadionu v Rio de Janeiru v drugi polfinalni skupini teka na 400 m zasedel četrto mesto in se kljub državnemu rekordu ni uvrstil v finale; skupno je dosegel 17. izid.

SLOVENEC BREZ FINALA - Celjski atlet Robert Renner je v kvalifikacijah skoka s palico delil skupno 22. mesto in se s 5,45 metra ni uvrstil v finale.

KRALJICA ŠPRINTOV - Jamajška atletinja Elaine Thompson je na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru osvojila zlato v teku na 100 m. S časom 10,71 sekunde (veter +0,5 m/s) je ugnala Američanko Frentorish Bowie (10,83), bron pa je osvojila branilka naslova Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryce (10,86).
V skoku v daljino je zlato pripadlo Američanu Jeffu Hendersonu, ki je preskočil 8,38 m. Le centimeter je zaostal Južnoafričan Luvo Manyonga (8,37 m), tretji je bil branilec naslova Britanec Greg Rutherford (8,29 m).

PORTORIKO ZLAT V TENISU - Monica Puig iz Portorika je v finalu ženskega teniškega turnirja presenetljivo po dveh urah in devetih minutah premagala drugo igralko sveta Nemko Angelique Kerber in postala prva Portoričanka v zgodovini z najžlahtnejšo kolajno z OI. Puigova je v prvem krogu izločila edino slovensko tenisačico na teh OI Polono Hercog.

REKORD WILLIAMSOVE ŠE PRED FINALOM - Šestintridesetletna Venus Williams je s polfinalno zmago med mešanimi pari postala šele druga v zgodovini tenisa, ki bo osvojila pet olimpijskih medalj; pred njo je to uspelo le Britanki Kathleen McKane med letoma 1920 in 1924.

KOŠARKA, MOŠKI - predtekmovanje, moški, 4. krog: skupina A, lestvica: 1. 8, 2. Avstralija 7, 3. Francija 7, 4. Srbija 5, 5. Venezuela 5, 6. Kitajska 4. Skupina B: - Argentina - Brazilija 111:107; Španija - Litva 109:59; Hrvaška - Nigerija 76:90; lestvica: 1. Argentina 7; 2. Litva 7; 3. Španija 6; 4. Hrvaška 6; 5. Brazilija 5; 6. Nigerija 5.
Avstralske košarkarice pa so z odliko opravile svoje delo v prvem delu OI in se s petimi zmagami v skupinskem delu zanesljivo uvrstile v četrtfinale. Napredovale so tudi Francija, Japonska in Turčija.

V POLFINALU NEMČIJA, NIGERIJA, HONDURAS in BRAZILIJA - četrtfinale: Portugalska - Nemčija 0:4 (0:1); Nigerija - Danska 2:0 (1:0); Južna Koreja - Honduras 0:1 (0:0); Brazilija - Kolumbija 2:0 (1:0).

PO KAZNI ZLAT - Iranec Sohrab Moradi je osvojil zlato medaljo v dviganju uteži do 94 kg za iransko drugo zlato v tem športu v Riu. V potegu je dvignil 182, v sunku pa 221 kg. Moradi se je na tekmovališča vrnil po odsluženi dveletni kazni zaradi dopinga.

HOKEJ NA TRAVI - Četrtfinalni pari Nizozemska - Argentina, Nova Zelandija - Avstralija, Nemčija - ZDA in Španija - Velika Britanija. Na zadnjih dveh olimpijskih igrah v Pekingu 2008 in Londonu 2012 so slavile Nizozemke

ZAMENJAVA VRATARJA - Selektor slovenske rokometne reprezentance Veselin Vujović se je nezadovoljen z obrambami na tekmi proti Nemčiji za nadaljevanje olimpijskega turnirja odločil za zamenjavo vratarja. Že proti Poljakom v ponedeljek bo računal na Urbana Lesjaka, medtem ko bo med občinstvom ostal Matevž Skok.

DANES – Danes bo bržkone najzanimivejše prav na atletskem stadionu. Ob 3.25 po našem času bo na sporedu finale 100 m s superzveznikom Usainom Boltom. Pred tem bodo okrog 16.00 ure podelili kolajne v ženskem maratonu, kjer bo nastopila tudi Slovenka Daneja Grandovec ter Italijanke Catherine Bertone, Anna IncertiValeria Straneo. Ob 1.55 bo finale ženskega troskoka, ob 3.00 pa finale 400 m moški. Italijanska skakalka v vodo Tania Cagnotto se bo danes borila v finalu s 3 metrske deske (ob 21.00). Danes bo tudi teniški dan: na sporedu je moški finale (20.00), finale ženskih dvojic (17.00) in mešanih dvojic (17.00).