Sreda, 03 april 2024

Dobro jutro Rio: Srbi namučili Američane

13. avg. 2016 | 9:00

LEDECKY »SHOW« - V olimpijskem bazenu v Riu se je tudi predzadnji dan nastopov nadaljevalo zbiranje svetovnih rekordov. Za svetovni mejnik je v finalu na 800 metrov prosto poskrbela 19-letna Američanka Katie Ledecky, ki je četrto zlato olimpijsko kolajno na igrah v Riu osvojila s časom 8:04,79. V tej disciplini je bila zlata že pred štirimi leti na OI v Londonu. Ledeckyjeva je zlato kolajno osvojila z veliko prednostjo več kot 11 sekund pred prvo izzivalko. Srebro je vzela Britanka Jazz Carlin, bronasta je bila Madžarka Boglarka Kapas.  Ledeckyjeva je poskrbela še za en mejnik - prvič po letu 1968 se je zgodilo, da je ena tekmovalka na enih olimpijskih igrah osvojila naslove v disciplinah 200 m, 400 m in 800 m prosto. Na OI v Ciudad de Mexicu je takrat blestela prav tako ameriška najstnica Debbie Meyer.
PHELPS DRUGI - Singapurski plavalec Joseph Schooling je osvojil zlato odličje na 100 m delfin. V zelo napetem finalu je Schooling premagal velikega Michaela Phelpsa, ki se je moral zadovoljiti s srebrom. In to z delitvijo srebra. Drugo mesto si je Phelps razdelil z Južnoafričanom Chadom le Closom in Madžarom Laszlom Csehom. Ameriška plavalka Madeline Dirado (2:05,99) pa je nova olimpijska prvakinja na 200 metrov hrbtno. Drugo mesto je osvojila Madžarka Katinka Hosszu (2:06,05), bronasto pa Kanadčanka Hilary Caldwell (2:07,54). Ameriški plavalec Anthony Ervin je dokazal, da starost 35 let ni ovira za osvajanje olimpijskih odličij. Ervin je bil najhitrejši v olimpijskem bazenu na 50 metrov v prosti tehniki. To je za Ervina po dolgih 16 letih še druga zlata olimpijska kolajna v tej disciplini. V Riu je ponovil uspeh z olimpijskih iger leta 2000 v Sydneyju. Ervin je v Riu prišel še do druge zlate kolajne, zlat je bil tudi z ameriško štafeto 4 x 100 m kravl. Svetovni prvak na 50 in 100 m prosto s prvenstva leta 2001 v Fukuoki je v finalu v Riu za stotinko sekunde ugnal branilca naslova iz Londona in aktualnega svetovnega prvaka Florenta Manaudouja. Tretje mesto je pripadlo Američanu Nathanu Adrianu, članu zlate ameriške štafete 4 x 100 m prosto.
MET KROGLE - Američanka Michelle Carter (20,63 m) je osvojila zlato kolajno v suvanju krogle. Drugo mesto je osvojila prva favoritinja, Novozelandka Valerie Adams (20,42), bronasto pa Madžarka Anita Marton (19,87).
ITALIJA BREZ KOLAJNE - V ekipni tekmi v floretu je Italija ostala brez kolajne. Zmagali so ruski sabljači Aleksej Čeremisinov, Artur Ahmatkuzin in Timur Safin. Rusi so v finalu premagali Francoze s 45:41, v tekmi za tretje mesto pa so ZDA zanesljivo ugnale Italijo s 45:31. Rusija je kot samostojna država drugič slavila na olimpijski ekipni tekmi. Najboljša je bila tudi v Atlanti 1996, nekdanja Sovjetska zveza pa je slavila v Rimu 1960, Tokiu 1964 in Seulu 1988.
NADAL ZLAT V DVOJICAH - Španca Rafael Nadal in Marc Lopez sta zmagovalca olimpijskega teniškega turnirja v konkurenci moških dvojic. V finalu je španski par premagal romunsko kombinacijo Florin Mergea/Horia Tecau v treh nizih s 6:2, 3:6, 6:4. Dvoboj je trajal dve uri in 26 minut. Španski teniški zvezdnik Nadal je osvojil še drugo zlato olimpijsko kolajno v svoji karieri, prvo v konkurenci moških dvojic, skupaj s svojim dolgoletnim prijateljem Lopezom.
HRVATI NADIGRALI ITALIJANE - Vaterpolo, moški: Hrvaška - Italija 10:7; ZDA - Črna gora 5:8; Španija - Francija 10:4; Madžarska - Japonska 17:7; Grčija - Brazilija 9:4; Srbija - Avstralija 10:8.
ŽENSKA ODBOJKA - Izidi: Kitajska - Srbija 0:3 (-19, -19, -22); ZDA - Italija 3:1 (22, 22, -23, 20); Nizozemska - Portoriko 3:0 (14, 22, 16); Argentina - Kamerun 3:2 (-19, 19, -26, 21, 13); Rusija - Japonska 3:0 (14, 28, 18); Brazilija - Južna Koreja 3:0 (17, 13, 25).
SRBIJA NAMUČILA ZDA - Košarka, moški: Kitajska - Avstralija 68:93; ZDA - Srbija 94:91; Francija - Venezuela 96:56.
BEACH VOLLEY - V osmini finala olimpijskega moškega turnirja odbojke na mivki je italijanski derbi osvojila dvojica Nicolai-Lupo (21:21, 23:21). Carambula in Pordenončan Ranghieri sta tako izpadla.
DANES - Na sporedu bo 21 končnih odločitev. Za bron se bodo borili teniški igralci v mešanih parih, moški, ženske in ženske dvojice, dekleta bodo posamično zaigrala tudi v finalu. Plavalni finali bodo postregli s 50 m prosto in 4 x 100 mešano za ženske ter 1500 m in 4 x 100 m mešano za moške. Na velodromu bo finale ekipnega zasledovanja za ženske in njihov keirin. V atletiki bo finale diska, daljine in 10.000 metrov za moške ter 100 metrov za ženske, sledi tudi sedmeroboj. Sabljačice se bodo za kolajne pomerile s sabljo, v veslanju pa bo na sporedu moški ter ženski enojec in osmerec. V gimnastiki bodo moški nastopili na prožni ponjavi, dvigalci uteži bodo nastopili v kategoriji do 94 kg. Strelce čakata disciplini skeet za moške in hitrostrelna pištola 25 m za moške.