Iskanje

»100 km pretečemo le najbolj nori«

7. jul. 2015 | 21:16
Dark Theme

»100 kilometrov pa odtečemo le najbolj nori,« je malo za šalo malo zares izustil gropajski rekreativni tekač Saško Kalc, ki je zadnji majski konec tedna tekel na prestižni 100 km del Passatore. »Start je bil v Firencah, cilj pa v Faenzi. Razdalja med mestoma je 100 kilometrov. Mimogrede: mesti loči vzpon na prelaz Colla di Casaglia (913 m n.v.). Po prihodu na vrh je do Faenze še 52 km,« je progo analiziral še ne 58-letni Kalc, ki je 100 kilometrsko razdaljo pretekel v času 14 ur, 32 minut in 36 sekund. »Zame je soliden čas. Na začetku sem načrtoval, da bom tekel čez 15 ur.«
Naporno? »Zelo naporno. Zelo hud je bil vzpon na prelaz. V Firencah smo startali ob 15.00. Bilo nas je okrog tri tisoč. Na prelazu pa smo bili ponoči. Bilo je precej hladno. Veliko tekačev je odstopilo. Proga je bila slikovita. Šli smo mimo krajev, ki jih drugače ne bi nikoli obiskal. Stare vasice so bile fascinantne. Resnično sem užival.« Tekaško preizkušnjo so poimenovali Passatore v spomin na nekdanje tihotapce, ki so nekoč na tem območju Apeninov tihotapili blago in se na ta način preživljali. O njih je pisal tudi Giovanni Pascoli v svoji poeziji Romagna (Romagna solatia, dolce paese, cui regnarono Guidi e Malatesta; cui tenne pure il Passator cortese, re della strada, re della foresta).

Celoten članek si lahko preberete v današnji tiskani izdaji našega dnevnika.