Sobota, 13 april 2024

Maribor v ligi prvakov!

26. avg. 2014 | 22:40

GLASGOW - Nogometaši Maribora so se drugič v zgodovini uvrstili v ligo prvakov, potem ko so na povratni tekmi zadnjega predkroga v Glasgowu premagali Celtic. Na povratni tekmi 4. kroga kvalifikacij so v Glasgowu premagali Celtic z 1:0 (0:0). Prva tekma se je v Ljudskem vrtu končala z 1:1. Edini gol na tekmi je dosegel Marcos Tavares v 75. minuti. Mariborčani so še tretjič zaporedoma imeli priložnost ponoviti sezono 1999/2000, ko so zaigrali v kupinskem delu lige prvakov. In v tretje je šlo. Škotski prvak Celtic, nekdaj izjemno ugledno ime v svetu nogometa, tudi že evropski prvak, je bil ovira, ki jo je slovenski prvak preskočil tudi po zaslugi današnjega zadetka Marcosa Tavaresa, ki je sebe in soigralce popeljal v raj nogometa. In tudi milijonov evrov. Štajerci bodo tekmece za uvodni del lige prvakov dobili v četrtek ob 17.45 v Monaku. Trener Ante Šimundža je malce presenetil z začetno postavo, saj je na klopi pustil v zadnjem času bržčas najbolj razpoloženega igralca Damjana Boharja, v napadu je zaupal Tavaresu in Jean-Philippu Mendyju, Aleš Mertelj pa je v zvezni vrsti zasedel mesto Amirja Derviševića. A spremembe so očitno kar dobro vplivale na igro gostov. V primerjavi s prvo tekmo je malo izkušenejša mariborska zasedba v prvem polčasu pustila dober vtis in bila celo nevarnejša od zadržanih domačinov. Ti so sicer že v peti minuti prvič zagrozili, ko je Marko Šuler v zadnjem trenutku žogo odbil v kot in rešil skoraj zanesljiv zadetek Celtica. Deset minut pozneje je nase prvič opozoril razigrani Agim Ibraimi, ko je z več kot 20 metrov žogo poslal malo mimo cilja. Na drugi strani je po kotu Virgil van Dijak s strelom z glavo za malo zgrešil vrata gostov. V 29. minuti so imeli Štajerci izjemno priložnost za vodstvo, ko je Mitja Viler v kazenskem prostoru lepo prišel do strela, a s slabšo desno nogo, Craig Gordon je žogo odbil v Tavaresa, a se je od njega spet odbila v naročje škotskega vratarja, ki je malce pozneje ustavil še Mertljev poskus. V uvodu drugega polčasa so domači znova pritisnili, nekajkrat prišli do obetavnih akcij, a je ostalo pri 0:0, tudi po zaslugi zbranih reakcij Jasmina Handanovića. V 56. minuti so domači zatresli prečko, natančneje Callum McGregor, ki mu za razliko od prve tekme tokrat ni uspelo zadeti s približno sedmih metrov. V 66. minuti pa so imeli tudi Mariborčani izjemno priložnost, ko je Dare Vršič prodrl v kazenski prostor in streljal z leve strani, Gordon pa je bil na mestu. Tako želeni in nujni zadetek pa so Mariborčani dosegli v 75. minuti, ko se je žoga v kazenskem prostoru in po slabem izbijanju domačih z malce sreče znašla pri Tavaresu, ta pa jo je "iz prve" poslal v mrežo. V 77. minuti je pred Gordona prišel še Mendy, a je bil Celticov čuvaj mreže zmagovalec. V 80. minuti so gostitelji zapravili veliko priložnost za izenačenje, ko je po kotu z glavo za malo zgrešil Efe Ambrose. V 88. minuti je imel Tavares "zaključno žogo", a jo je iz kazenskega prostora nekoliko sebično poslal čez gol. Toda to ni bilo usodno, mariborski nogometaši so znali zadržati prednost. (STA)