Iskanje

Vlaganje v mlade kadre (Albert Vončina)

17. maj. 2016 | 18:10
Dark Theme

Nogometaš Pelè, teniška igralca Boris Becker in Serena Williams, plavalec Michael Phelps, košarkar LeBron James in od nedelje tudi dirkač v f1 Max Verstappen. Omenjenim osebam je skupno to, da so se na svetovnem prizorišču predstavile v najstniških letih kot mladi upi, čas pa je dokazal, da spadajo med legende. V zgodovino se je večno zapisal tudi 18-letni (v nedeljo je bil star 18 let, 7 mesecev in 15 dni) Nizozemec Max Verstappen, ki je na VN Španije postal najmlajši zmagovalec dirke f1. O nadarjenosti sina Josa Verstappna (dvakrat na stopničkah na 106 dirkah v kraljevem razredu motošporta) in – na kar marsikdo večkrat pozabi – nekdanje uspešne dirkačice v kartingu Sophie Kumpen, je bilo prelitega veliko črnila, biser pa je prišel na površje med njegovo 24. dirko v karieri, prvo v Red Bullovem dirkalniku.
Nizozemec je na enkraten način zaključil že tako fantastičen teden. Pred dirko so mu sporočili, da se bo iz moštva Toro Rosso preselil k sestrski (in prvi) ekipi Red Bulla, da bi tam nadomestil neukrotljivega Rusa Daniila Kvjata. V novem avtomobilu se je Max odlično znašel, saj je prvič vodil na veliki nagradi in tudi osvojil svojo prvo dirko ter podrl vse mejnike. Najmlajši dirkač, ki je pred njim zmagal v f1, je bil Sebastian Vettel, ki je leta 2008 zmagal s svojim Torom Rossom (tudi to ni slučaj), ko je bil star 21 let, 2 meseca in 11 dni. Vettel pa je bil na nedeljski dirki na tretjem mestu, kar še enkrat dokazuje, da se Red Bullova »politika«, ki narekuje, da je treba vlagati v mlade, obrestuje. Za nameček je avstrijsko moštvo Verstappna iztrgalo Ferrariju, tako da je bila Scuderia v nedeljo dvakrat osmoljena. Prvi razlog, zaradi katerega so bili v Maranellu razočarani, pa je bilo drugo mesto Kimija Raikkonena, ki mu ni uspelo prehiteti Verstappna, kljub temu, da je kar 16-krat prečkal ciljno črto z manj kot sekundo zaostanka. Naj med drugim navedemo, da je v medgeneracijski bitki slavil Verstappen, ki ima točno polovico Kimijevih let (36), sam Kimi pa je že tako »izkušen«, da je na začetku kariere dirkal proti Maxovemu očetu Josu.
Kaj pa Mercedesa? Lewis Hamilton in Nico Rosberg sta po prvem zavoju poskrbela za pravo »harakiri« potezo, s katero sta oba dirko zaključila v pesku. Ljubitelji f1 se jima zahvaljujejo, saj smo lahko opazili, da je omenjeni šport še vedno zelo privlačen, ko med seboj tekmujejo približno enakovredni dirkalniki oz. »navadni smrtniki«, med katere pa od nedelje ne sodi več Max Verstappen.